» Blog »Idealny izotonik dla sportowców

Idealny izotonik dla sportowców

Woda kokosowa to napój wytworzony przez naturę. Ze względu na naturalne pochodzenie, wysoką wartość odżywczą i niską kaloryczność zyskuje coraz większą popularność wśród sportowców. Zawiera tylko naturalne cukry, błonnik pokarmowy, białka i antyoksydanty, a także witaminy i minerały w proporcjach zbliżonych do osocza krwi.  W 1998 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uznała wodę kokosową za napój izotoniczny, która posiada ten sam poziom elektrolitów co nasza krew.

Izotoniczne właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa jest idealna dla tych sportowców, którzy unikają przetworzonych, sztucznych napojów i suplementów.  Pomaga uzupełnić niedobory składników mineralnych (m.in. sodu i potasu), które wydalane są podczas treningu wraz z potem. Szybko przywraca równowagę wodno-elektrolitową. Dostarcza witaminy z grupy B oraz C. Jej ciśnienie osmotyczne odpowiada ludzkim płynom ustrojowy, a to sprawia, że pozostaje w organizmie dłużej niż zwykła woda

Woda kokosowa a popularne izotoniki

Na tle „zwykłych”, powszechnie dostępnych na polskim rynku napojów izotonicznych pozytywnie wyróżnia ją prosty skład i funkcjonalność.

 Woda kokosowa COCONAUT®Popularny izotonik
Skład tylko woda z młodych kokosów
i witamina C
woda, glukoza, maltodekstryna, aromaty, substancje słodzące, substancje konserwujące, stabilizatory, witaminy…
 Smak  w 100% naturalnydzięki naturalnym i sztucznym aromatom
 Funkcje nawadnia, dodaje energii, regeneruje, wzmacnia odporność, usprawnia trawienie, spowalnia procesy starzenia…nawadnia, dodaje energii

Ponadto z badań wynika, że woda kokosowa – w porównaniu do wody butelkowanej i izotoników – powoduje mniejsze uczucie nasycenia i nudności. Jest też postrzegana jako smaczniejsza i łatwiejsza do wypicia w zalecanej, dużej ilości.

Stosowanie wody kokosowej podczas treningów

Woda kokosowa świetnie sprawdzi się podczas treningów o średniej intensywności i czasie trwania. Przy bardzo intensywnych treningach warto ją dosolić i dosłodzić miodem. W badaniu przeprowadzonym na zdrowych biegaczach stwierdzono, że lekko posolona woda kokosowa dorównuje skutecznością przemysłowym napojom dla sportowców. Oba rodzaje płynów w podobnym stopniu utrzymują poziom glukozy we krwi podczas wysiłku fizycznego i przywracają stopień nawodnienia orgiazmu w ciągu 2 godzin po zakończeniu aktywności. Ponadto solona woda kokosowa powoduje mniejsze nudności i zaburzenia za strony układu pokarmowego w porównaniu do sztucznych izotoników.